Eyfel Kulesi Teknik Özellikleri
15 Mayıs 2024

Eyfel Kulesi Teknik Özellikleri

Eyfel Kulesi Teknik Özellikleri, yapıldığı günden bu yana sağlam yapısı sayesinde ve herhangi bir deforme olmaması sayesinde, yüzyıllar sonra bile günümüze kadar ulaşmış olan nadide eserlerden bir tanesi olmaktadır. Eyfel Kulesi, Fransa'nın Paris şehrinde bulunan ve sembol haline gelmiş olan bir yapı olmaktadır. 1887 yılında başlanan kule, 1889 senesine kadar toplam 26 ay içerisinde yapılmıştır. Yapımı boyunca yaklaşık olarak üç bin tane insan çalışmıştır. Eyfel kulesinin yapıldığı yıllarda yapılan her mimari yapının çalışmaları esnasında mutlaka iş kazası olur ve işçilerden bazıları hayatlarını kaybederdi. Fakat, Eyfel Kulesinin yapımında çalışan üç bin işçiden hiçbiri hayatını kaybetmedi. Bu yüzden de çok başarılı bir yapı olduğu bilinmektedir. Eyfel kulesini Fransa'nın tarihi şehirlerinden bir tanesi olan Dijon şehrinde 1832 yılında doğan mimarlardan Alexandre Gustave Eiffel adlı mimar, mühendis ve tasarımcı tarafından yapılmıştır. Alexandre Gustave Eiffel birçok yapıya imza atmıştır. Amerika Birleşik Devletleri New York'ta bulunan Özgürlük Anıtının tasarımcısı da Eyfel kulesinin yapan Alexandre Gustave Eiffel olmaktadır.

Eyfel Kulesi Teknik Özellikleri, Fransız Devriminin 100. Yılı olması nedeniyle, Fransa da düzenlenecek olan Expo 1889 Paris fuarının ön kapısı olarak tasarlanmıştır. Eyfel Kulesi yapımında kullanılan 18.038 tane demir parçası kullanılmıştır. Eyfel Kulesi 3 kattan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra 2.5 milyondan fazla perçin de kullanılmıştır. Çelik değil de demir kullanıldığı için bu yapı günümüze kadar gelmiştir. Eyfel Kulesinin masrafları bir milyon Frank'ın üzerinde olduğu bilinmektedir.

1889 yılında fuar açıldığı zaman, Paris ilinde yaşayan birçok insan Eyfel Kulesini bir utanç olarak gördü ve bir an önce yıkılmasını istedi. Fakat kulenin çok fazla insanın ziyareti ve yabancı turistlerin ilgisini çektiği için çok kısa süre içerisinde masraflarını çıkardı. Eyfel Kulesi ilk yapıldığı yıllarda, çok büyük tepki aldığı için, 20 yıl sonra yıkılacağı kararlaştırılmıştır. Fakat çok büyük bir ilgi çektiği için, günümüze kadar ulaşan ve çok büyük ilgi çeken her sene 6 milyondan fazla turisti çeken bir yapı olmaktadır. 2002 senesinde Eyfel Kulesini ziyaret eden insan sayısı İki yüz milyondan fazla olduğu bilinmektedir.

Eyfel Kulesi Teknik Özellikleri, Paris halkı tarafından Demir Bayan olarak anılmaktadır. Eyfel Kulesi yaklaşık olarak 300 metre yüksekliğe sahiptir. Fakat üzerine konulan antenler ile 27 metre daha yüksekliğe ulaşmıştır. Eyfel Kulesi 200.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Eyfel kulesi zaman içerisinde boyasını yenilemektedir. Her 7 yılda bir, yaklaşık olarak altmış bin ton boya kullanılmaktadır. Yaklaşık olarak 15 ay içerisinde boyanmaktadır. 25 boyacı boyama yaparken, 1500 ün üzerinde fırça ve 1500 iş tulumu kullanılır. Eyfel kulesinin boyası 3 farklı ton kullanılmaktadır. Bunlardan en açık renk en üst kata, en koyu renk ise en alt kata uygulanmaktadır.

Eyfel Kulesi Teknik Özellikleri, yapımından bu yana yaklaşık olarak 400 insan intihar etmek için kulenin en tepesine çıkmıştır. Kulenin içerisinde 50 yolcu taşıyan ve özel olarak yapılmış olan, hidrolik asansörler bulunmaktadır. Eyfel Kulesinin toplam ağırlığı 10.100 ton ağırlığında olmaktadır.

Eyfel Kulesi Teknik Özellikleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Eyfel Kulesi Ağırlığı

Eyfel Kulesi Ağırlığı

Eyfel Kulesi Teknik Özellikleri

Eyfel Kulesi Teknik Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Eyfel Kulesi Basamak Sayısı

Eyfel Kulesi Basamak Sayısı

Fransa Eyfel Kulesi Özellikleri ve Tarihi

Fransa Eyfel Kulesi Özellikleri ve Tarihi

Eyfel Kulesi Uzunluğu

Eyfel Kulesi Uzunluğu

Eyfel Kulesi Tarihi ve Hikayesi

Eyfel Kulesi Tarihi ve Hikayesi

Eyfel Kulesi Mimarı Kimdir?

Eyfel Kulesi Mimarı Kimdir?