eyfelkulesi.gen.tr https://www.eyfelkulesi.gen.tr Eyfel Kulesi, Eyfel Kulesi Görüntüleri ve Tarihi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, eyfelkulesi.gen.tr Thu, 21 Mar 2013 00:00:00 +0000 Sat, 28 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Eyfel Kulesi Ne Amaçla Yapılmıştır https://www.eyfelkulesi.gen.tr/eyfel-kulesi-ne-amacla-yapilmistir.html Mon, 03 Dec 2018 13:05:48 +0000 Eyfel Kulesi Ne Amaçla Yapılmıştır:  Dünya üzerinde eyfel  kulesini hemen hemen tanımayan yoktur diyebiliriz. Bir şehre değil bir ülkeye sembol olmuş bir yapıdır. Eyfel kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında İnşaat mühen Eyfel Kulesi Ne Amaçla Yapılmıştır:  Dünya üzerinde eyfel  kulesini hemen hemen tanımayan yoktur diyebiliriz. Bir şehre değil bir ülkeye sembol olmuş bir yapıdır. Eyfel kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında İnşaat mühendisi ve mimar olan Gustave  Eiffel'in Fransız ihtilalinin 100. yılı kutlamalarına denk gelen Paris dünya fuarı (paris expo) sembol kapısı olması amacıyla yapılmıştır. 

Eyfel Kulesi Yüksekliği

Tamamıyla demirden yapılmış olan bu yapının yüksekliği 324.8 metredir. Üç adet seyir terası mevcuttur. Kule 3 000 işçinin çalışmasıyla 25 ayda 10 000 ton demir kullanılarak bir araya getirilmiştir.  Eyfel kulesinin iki teras katında lokantalar bulunmaktadır, 3. seyir katında ise kuş bakışı manzara izlenebilmektedir. 3. kata çıkabilmek için ayrı bir ücret ödenmesi gerekiyor. En üst kat intihar olayları yaşanmaması için, tel kafeslerle kapatılmıştır.
Kule tamamlandıktan sonra Paristeki sanat ve edebiyat çevreleri, Kuleyi çok çirkin bulduklarından kulenin sökülmesi için çok yoğun çaba sarf etmişlerdir. 20 yıllığına yapılmış olan Eyfel kulesi açıldıktan sonra çok yoğun ziyaretçileri olmuştur. Toplam masrafı 7.739.401. frank olan yapı masrafını bir yıllık ziyaretçi gelirleri ile karşılamıştır. 20 Yılın sonunda ise Atlantik ötesi radyo haberleşmesine imkan sağladığından kule sökülmemiştir. Yapıldığı ilk günlerden sonra kule bir intihar yeri olarak seçilmiş, bilinen 400 kadar insan intihar etmiştir. Sonradan alınan çok sıkı güvenlik sebepleri ile intihar vakıalarının önüne geçilmiştir. Günümüzde  kulenin bakımı her 7 yılda bir 25 boyacı tarafından 15 ayda boyanmaktadır.

Eyfel Kulesinin Fünümüzdeki Kullanım Amacı:

Zamanımızda ekonomi savaşları yapılmaktadır. Para geliri için Dünyanın bütün güçleri arasında kıyasıya rekabet vardır. Turizm bunlardan biridir. Özellikle Avrupa kaybettiği sanayi getirisinin yerini turizm le doldurmaktadır. Fransa turistlerin ilgisini çekebilmek için her ortamda her zeminde eyfel kulesinin reklamını yapar. Dünya üzerindeki büyük film yapımcılarına büyük paralar ödeyerek, eyfel kulesini filmlerin içerisine konu edinirler. Yada Dünyanın büyük medya patronlarına büyük paralar ödeyerek eyfel kulesinin haberlerini yaptırırlar. Bir çoğumuz izlediğimiz haberlere eyfel kulesinin malzeme yapıldığına şahit olmuşuzdur. Bütün bu çabalarının karşılığını ise fazlasıyla alırlar. Çünkü Fransa ya giden her turist orada çok para harcar. Sadece Eyfel kulesini gezip görmekle kalmazlar. Gece hayatları yedikleri, içtikleri üzerinde eyfel kulesinin resimleri bulunan, akla hayale gelmeyen her türlü eşyaların yada tekstil ürünlerinin satışı. Hediyelik eşyaların satışı Otel konaklama gelirleri, şehir turu gezmeleri gibi. Fransızlar eyfel kulesinden daha uzunca bir süre yararlanacaklar gibi. 
]]>
Eyfel Kulesi Basamak Sayısı https://www.eyfelkulesi.gen.tr/eyfel-kulesi-basamak-sayisi.html Tue, 04 Dec 2018 09:47:58 +0000 Eyfel Kulesi Basamak Sayısı; 1887-1989 yılları arasında 3000 işçi tarafından 18.308 demir parça birleştirilerek fransa'nın başkenti paris'te inşa edilmiş bir kuledir. Gustave Eiffel firması tarafından inşa edilen yapın Eyfel Kulesi Basamak Sayısı; 1887-1989 yılları arasında 3000 işçi tarafından 18.308 demir parça birleştirilerek fransa'nın başkenti paris'te inşa edilmiş bir kuledir. Gustave Eiffel firması tarafından inşa edilen yapının mimarı bilinenin aksine Stephen Sauvestre dir. Yapımı yaklaşık 26 ay süren kulenin yapılış amacı Fransız devriminin 100. yıl çerçevesinde düzenlenen Expo 1889 Paris fuarıdır ve inşa süresi boyunca ölümle sonuçlanan bir iş kazası yaşanmamıştır. Kule 7.739.401 frank 31 sent'e mal edilmiş, daha açılışı yapılmadan eyfel kulesinin ziyaretçi akınına uğramasıyla inşaat maliyetinin 4 te 3'ü geri kazanılmıştır. 

Paris şehrinin simgesi olarak kabul edilen Eyfel kulesi yaklaşık olarak 300 metre yüksekliğinde olup toplam ağırlığı 10 bin tondan fazladır. Resmi rakamlara göre Eyfel kulesinin en tepesine yürüyerek ulaşmak isteyen birinin 1665 basamak çıkması gerekmektedir. Eyfel kulesinde ziyaretçiler için yapılmış 3 manzara platformu bulunmaktadır. Eyfel kulesi ilk inşa edildiğinde rengi koyu kırmızıya çalan kahverengi iken zaman içinde değişerek bronz rengini almıştır. Her 7 yılda bir eyfel kulesine 25 boya ustası tarafından 60 ton boya, 1500 fırça ve 5000 zımpara kağıdı kullanılarak bakım yapılmaktadır. Sadece dış yüzeyinin bakımının maliyeti 3 milyon euro dur. Paris'in sembolü olan ve güzelliği göz kamaştıran eyfel kulesinde şuana kadar 400 kişinin intihar eyleminde bulunması da gerçekten çok üzücü bir tabloyu gözler önüne sermektedir. Paris'te yaşayanların demir leydi olarak adlandırdıkları eyfel kulesi dünyanın birçok yerinde bilinmekte ve ülkemizde de çok sayıda bilgi yarışmasında soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm dünya eyfel kulesini eşi benzeri olmayan nadide bir eser olarak görmektedir. 

Eyfel Kulesi Ziyaretçi Platformları: 

Birinci ve ikinci katta lokantalar ziyaretçilere hizmet vermektedir. Kulede ziyaretçiler için 2 asansör bulunur, kulenin en tepesine çıkmak isteyen bir kişi ikinci katta aktarma yapar ve başka bir asansöre geçer. Eyfel kulesinin en üst bölümünde ise ziyaretçiler için üstü kapalı ve açık olmak üzere iki bölüm bulunmaktadır.
]]>
Eyfel Kulesi Ağırlığı https://www.eyfelkulesi.gen.tr/eyfel-kulesi-agirligi.html Tue, 04 Dec 2018 19:44:10 +0000 Eyfel Kulesi Ağırlığı, Eyfel Kulesi Paris'teki demir kuledir. Kule, aynı zamanda tüm dünyada Fransa'nın sembolü haline gelmiştir. Eyfel Kulesi, 1887 ve 1889 yılları arasında Fransız Devrimi'nin yüzüncü yı Eyfel Kulesi Ağırlığı, Eyfel Kulesi Paris'teki demir kuledir. Kule, aynı zamanda tüm dünyada Fransa'nın sembolü haline gelmiştir. Eyfel Kulesi, 1887 ve 1889 yılları arasında Fransız Devrimi'nin yüzüncü yıl kutlamaları anısına Dünya Fuarı için yapılmıştır. Aslında 1988 Fuarı için Barcelona'ya yapılması planlanan kule, bu fikir reddedilince Paris'te Seine Nehri'nin kıyısında olacak şekilde Champ de Mars'da yapılmasına karar verilmiştir. Kule ismini, tasarımını yapan kişi olan Gustave Eiffel'den alır. Maurice Koechlin, Emile Naugierve Stephen Sauvestre kulenin yapımında katkısı olan mimarlardır. 31 Mart 1889 tarihinde görkemli bir törenle açılışı yapılan Eyfel Kulesi, 6 Mayısta faal hale geçmiştir. Eyfel Kulesi Ağırlığı 10.100 Tondur. 3.000 kadar işçi 26 ay zaman zarfında Koechlin'in yaptığı düzenlemeyle 18.038 adet demir kullanarak parçaları 2,5 milyon perçinle bir araya getirip birleştirmiştir. 

Çok ölüm vakası yaşanmamış olması, o günün çalışma şartlarında çok şaşırtıcı bir durum haline gelmiştir. Fakat bu arada kule, onu bir utanç lekesi olarak gören Paris insanlarının da tepkisini çekmiştir. Bazı sanatçılar devasa bir sokak lambasına benzeterek, bir fabrika bacası gibi Paris'in görsel güzelliğini zedeleyeceğini ileri sürmüş ve itiraz etmişlerdir. Böylelikle devrin sanatçı ve edebiyatçı topluluğunda bir kampanya başlatılarak, bu kampanya süresince ünlü sanatçıların imzaladığı duyurular dağıtılmıştır. Bugün ise zamanının tam tersine Eyfel Kulesi, Dünya'nın en güzel mimari yapılarından biri olarak ün salmıştır. Paris’liler onu Demir Bayan olarak isimlendirmişlerdir. İlk başlarda tasarımcısı ve kuleye ismini veren kişi olan Eiffel, Kule'ye sadece 20 yıl için müsaade almıştı. Dolayısıyla yapılan anlaşmaya göre, 1909 yılında kulenin sökülmesi gerekiyordu. Ancak kule, iletişim için çok uygun yüksekliğe ulaştığı için ve teknolojiye uyan bir şekilde Atlantik ötesi haberleşmeye imkân tanıdığından, sökülmemesine karar verilmiştir. Eyfel Kulesi’nin ağırlığı tüm dünya tarafından merak edilen bir durum olduğundan, en çok aranan bir bilgidir.

Eyfel Kulesinin İçi; Eyfel kulesi sadece dışarıdan bakılan, görsel güzelliği olan sıradan bir kule değildir. İçine girilen ve gezilmesine müsaade edilen özel bir kuledir. Eyfel kulesi 3 kattan oluşur. Kulenin her katına çıkabilir, her katı gezebilir olacak şekilde tasarlanmıştır. İsteyenler asansörle, dileyenler de merdivenle çıkabilir. Kuleye çıkıldığında kişiyi harika bir Paris manzarası beklemektedir.

]]>
Eyfel Kulesi Mimarı https://www.eyfelkulesi.gen.tr/eyfel-kulesi-mimari.html Tue, 04 Dec 2018 20:49:29 +0000 Eyfel kulesi mimari, Eyfel kulesi, 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel  tarafından Fransız devriminin 100.yıl kutlamaları için yaptırılmıştır. Yapılış amacı Paris fuarının giriş kapısı olarak kullanılmasıymı Eyfel kulesi mimari, Eyfel kulesi, 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel  tarafından Fransız devriminin 100.yıl kutlamaları için yaptırılmıştır. Yapılış amacı Paris fuarının giriş kapısı olarak kullanılmasıymış. Büyük bir emek ile yapılan bu yapı bittikten sonra halkın, mimarilerin ve sanatçıların çok büyük eleştirisine maruz kalmıştır. Kuleyi kimse beğenmemiş bir demir yığını olarak şehrin ortasında korkunç bir görüntüye neden olduğunu dile getirmişler. Bu nedenle kulenin yıkılmasına karar verilmiştir. Fakat son anda kuleyi telgraf anteni olarak kullanma kararı alınmış ve bu muhteşem Eyfel kulesi mimari yapısı yıkılmadan son anda kurtulmuştur. Şimdi günümüzde Eyfel kulesi mimari yapısıyla şehrin tam ortasında durmaktadır. Dünyanın en bilindik yapılarından olan Eyfel kulesini sanırım tanımayan yoktur. Eyfel kulesi mimari yapısı ile çok büyük projelerden biridir. Pariste bulunan Eyfel kulesi mimari yapısıyla Dünyanın çeşitli yerlerinden bu yapıyı görmek için insanları kendine çeker. Parisin en önemli simgesi olan Eyfel kulesini şehrin hemen hemen her yerinden görmek mümkündür. Kamuya açık platformlar 57m, 115m ve 276 m yükseklikte bulunur. Ziyaretçiler üç asansörle kuzey, Batı ve Doğu kanatlarından ilk iki platforma ulaşır. En üst kata ulaşmak isteyen ziyaretçi farklı bir asansöre aktarma yapabilir. 

Eyfel kulesi mimari özellikleri, 

En çok merak edilen sorulardan birisi de bu muazzam yapının kaç metre uzunluğunda olduğudur. Çünkü bu yapının ihtişamı herkes tarafından merak edilir. Eyfel kulesi mimari uzunluğu, 324m. Ağırlığı ise 10,100 tondur. Günümüzde kullanılan çelik yerine demirden inşa edilmiş ve özel teknikleri sayesinde günümüze kadar gelmiştir. Eyfel kulesi 200.000 metrekare alana kurulmuştur. Her 7 yılda bir 60 ton boya ile boyanmaktadır. Boyama maliyeti ortalama 3 milyon Euro tutmaktadır. Zaman içerisinde kulenin rengi kırmızımsı kahveden, sarımsı kahveye, kestane kahvesinden bu günkü rengi olan bronz tonuna dönmüştür. Kule boyanırken 3 ton da boyanır. Zirve daha açık zemin daha koyudur. Yakından gördüğünüzde ilk gören mühendisler gibi sizde aynı şeyi düşünebilirsiniz. Çünkü yakından bakıldığında devasa bir demir yığını gibi görülmektedir. Ancak bu devasa Eyfel kulesi mimarisini incelemek için kendinize zaman ayırdığınızda fazlaca etkisinde kalacaksınız. Eyfel kulesinde bu güne kadar 400 kişi intihar etmiştir. Günümüzde önlem amaçlı bir çok tedbir alınmıştır. 

Eyfel kulesi mimari iç yapısı, 

Bu muazzam yapı sadece dışardan bakılan resim çekilen bir kule değildir. İçine girilen ve gezilen bir yapı olma özelliğide vardır. Eyfel kulesi mimari iç yapısı 3 kattan oluşur. İç kısmında üst katlara çıkan asansörler ve merdivenler bulunur. Her katı ziyarete açıktır. Ancak her katı fiyata tabidir. En ucuz katı 1. Kat en pahalı katı 3. Kattır. Asansörlede çıkılsa merdivenle de çıkılsa fiyata tabi olunur. Kulenin üst katlarında gelen misafirleri karşılayan muhteşem bir Paris manzarası bulunur. Bu Paris manzarası sizlere büyüleyici bir an yaşayacaktır. En üst kata çıkmak isterseniz şayet farklı bir asansör kullanmanız gerekecektir. Bu katta yoğun bir talep olduğundan dolayı biraz sıra bekleyebilirsiniz. Ancak manzara buna değecektir. İçerisinde farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için restoranlar bulunur. Bu restoranlarda Paris manzarası eşliğinde romantik bir yemek yenilebilir. Gündüz tüm güzelliği ve ihtişamı ile duran Eyfel kulesi mimarisi gecede daha farklı ve etkileyici bir görünüme sahip olmaktadır. Bu muazzam yapı her gün ve her mevsim açıktır. Sabah 09,00/akşam yaz mevsiminde 24,00 saatlerine kadar açıktır. Hafta sonları özel tatillerde de açıktır. Parise ulaşıldığında Eyfel kulesi mimari yapısını bulmak zor değildir. Yapılacaklar listenize Eyfel kulesi mimari yapısını eklemeyi unutmayın.
]]>
Eyfel Kulesi Uzunluğu https://www.eyfelkulesi.gen.tr/eyfel-kulesi-uzunlugu.html Wed, 05 Dec 2018 13:50:30 +0000 Eyfel Kulesi Uzunluğu, tüm dünyada Fransa'nın sembolü olarak bilinir. İsmini inşa eden mühendis Alexandre Gustave Eiffel'den almıştır.  Ayrıca ünlü mimarlardan Emile Naugier, Maurice Koechlin ve Stephen Sauvestre de kulenin Eyfel Kulesi Uzunluğu, tüm dünyada Fransa'nın sembolü olarak bilinir. İsmini inşa eden mühendis Alexandre Gustave Eiffel'den almıştır.  Ayrıca ünlü mimarlardan Emile Naugier, Maurice Koechlin ve Stephen Sauvestre de kulenin yapımına katkı sağlamıştır. Kulenin yapımı toplamda 2 yılı aşmış ve anca 26 ayda tamamlanabilmiştir. 1887 ve 1889 yılları arasında Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları adına Dünya Fuarı için yapılmıştır. Aslında 1988 Fuarı için Barcelona şehrine yapılması planlanmıştır. Fakat bu fikir reddedilince Paris şehrinde bulunan Seine Nehri’nin kıyısında Champ de Mars’da yapılmasına karar verilmiştir. 31 Mart 1889 tarihinde törenle açılışı yapılmıştır ve 6 Mayıs 1889 tarihinde ise faaliyete geçmiştir. 18,038 parça demirden oluşur. İnşaat aşamasında çalıştırılan işçi sayısı yaklaşık olarak 3.000 kişidir. Eyfel kulesi yapılışının ardından Paris halkı tarafından olumlu tepkiler görmemiştir. Paris'in önde gelen sanatçıları tarafından kampanyalar başlatılmış ve bu kampanyalar ile halkın kulesi sevmesi amaçlanmıştır. Sanatçıların çabaları olumlu sonuçlar vererek Paris halkı sonunda Eyfel kulesini kabul edip benimsemiştir. Şuan Paris halkı için Eyfel kulesi önemli bir mimari yapıdır. Yılda 6 milyon turist ziyaret etmektedir. Dünya üzerinde tek bir örneği daha bulunmamaktadır. Bu nedenle dünyanın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden bir tanesidir denilebilir. Şehrin resmi bayramlarına ve fuarlarınada ev sahipliği yapmaktadır. Yılbaşı kutlamalarında havai fişek gösterileri de yapılmaktadır. Kulenin ilk rengi kırmızı ve kahve arasında bir renk olmasına rağmen zamanla kullanılan boyalardan dolayı rengi değişmiştir. Bugünkü hali bronz renktedir. Eyfel kulesi yedi yılda bir kez boyanır. Eyfel kulesini boyamak için  kullanılan boya miktarının yaklaşık 60 ton ve boyama işleminde kullanılan işçi sayısının da 25 kişi olarak belirtilmiştir. Boyama işleminin tamamlanma süresi ise tam olarak 15 aydır.

Eyfel kulesi tam olarak yerden 300 metre yüksekliktedir. Tepesinde 24 metre uzunluğunda televizyon vericileri bulunur. Onlarla birlikte yüksekliği 327 metreye ulaşır. Eyfel kulesinin manzarası da oldukça dikkat çekmektedir. Çoğu turist mimari yapısının dışında manzarası için de Eyfel kulesine akın etmektedir. Eyfel kulesinin ziyaretçilere açık olan toplamda 3 adet kısmı bulunur. Bunlar kulenin 57. metresinde bulunan birinci bölüm, 115. metresinde bulunan ikinci bölüm ve 276. metresinde bulunan üçüncü bölüm olarak belirtilebilir. Ziyaretçilerin kuleye rahatça çıkabilmeleri için içerisine asansör inşa edilmiştir. Bunun için ister merdivenler ister asansörler kullanılabilir. Bunun için asansör yada merdiven bileti almak gerekir. Birinci ya da ikinci kata çıktıktan sonra hangi bilet alınmış olursa olsun merdivenler iniş çıkış için serbesttir. Kulenin birinci bölümü için 328 basamak, ikinci bölümüne 340 basamak ve asansör alanına ulaşmak için ise 18 basamak bulunur. Asansörle üçüncü kata gelindiğinde ise gözlem yapılan alana ulaşabilmek için 15 basamaklık bir merdiveni çıkmak gerekmektedir. Eyfel kulesinin ilk bölümde ziyaretçileri karşılayan ve Eyfel kulesinin tarihini anlatan bir sergi bulunur. Diğer bölümlerde ise ziyaretçiler için restoranlar bulunmaktadır. Eyfel kulesi çok fazla turiste ev sahipliği yaptığı için bu restoranlardan faydalanmak isteyenlerin neredeyse 1 sene öncesinden rezervasyon yaptırmaları gerekmektedir. 
]]>
Eyfel Kulesi Kaç Metre https://www.eyfelkulesi.gen.tr/eyfel-kulesi-kac-metre.html Thu, 23 Jan 2020 04:15:26 +0000 Eyfel kulesi kaç metre, Demir Leydi Paris'in simgesidir. Her yıl binlerce turistin ziyaret alanını olmaktadır. Üç metre katları ile birlikte 300,50 metre yüksekliktedir. Bu yükseklik antensiz halidir. Antenle birlikte 324,80 metreye Eyfel kulesi kaç metre, Demir Leydi Paris'in simgesidir. Her yıl binlerce turistin ziyaret alanını olmaktadır. Üç metre katları ile birlikte 300,50 metre yüksekliktedir. Bu yükseklik antensiz halidir. Antenle birlikte 324,80 metreye ulaşabilir. 125 metre derinlik ve 125 metre genişlik ölçülerinde olan Eyfel Kulesi 1665 basamak olarak bilinmektedir. Bu yapı Paris gezisine giden turistlerin ziyaret etikleri yerlerden biridir.

Eyfel kulesinin hakında birtakım bilgiler: Her şehrin ve ülkenin kendine has bir simgesi vardır ya, Eyfel Kulesi de Paris'in ve Fransanın simgesidir. Eyfel Kulesinin inşa edilme sebebi Paris'in dünya fuarına sembol giriş kapısı arması olmasının nedenidir. Düzenli yapılan fuar o yıl sene 1887-89 yılları arasında Fransız devriminin 100. yılına denk gelmişti. Mühendis Gustava Eifel: "Endüstri ve bilimin çağının kutlanması ve aynı zamanda da devrimin yüzüncü yaşının anısına anıtının olduğunu belirterek sembolleştirilmiştir. Kule Eyfel ismini inşa eden firmanın ismini almıştır. Mimarın ismi sanılmasının aksine mimarı İsviçreli Maurica Koechlin'in tavsiyesi üzere Stephen Sauvestre'dir. Mimarından ziyade satan firmanın ismi verilmiştir. Eyfel kulesi adı mimarın adı olarak biliniyor ama ne yazık ki Eyfel değil İsveçli Maurica Koechlin'in önerisi üzere Stephen Sauvestre'nin mimarıdır.  Eyfel kulesinin inşaatı maliyeti toplam olarak 7.739.401 franka mal olmuştur. İnşaat bitip açıldıktan hemen hemen beş ay sonra 1.9 milyon turist gelince masrafının yarısından çoğu çıkartılmıştır. Bir yıl olmadan da gelen turist yoğunluğundan ötürü masrafının üstünde kar elde edilmiştir. Turizmi, kutlamalar ve ticaretle gelen bir başarı öyküsüdür. 

Eyfel kulesi 10.000 ton civarındadır ve demirden yapılmıştır. İnşaatında on bin işçi çalışmıştır. Yapımında alınan sık önlem sayesinde yapımı tamamlanana kadar bir işçi hayatını kaybetmiştir. Eyfel kulesi günümüzde yedi yılda bir 25 boyacı tarafından 15 ayda boyanmaktadır. Eyfel kulesi yapıldığından şu ana kadar 400 kişi intihar etmiştir. Kule için 20 yıl izin alınmış ve sökülmesi gereken inşaat  1909 yılında yüksekliği nedeniyle Atlantik dışı haberleşmeye imkan verdiği için korunma altına alınmıştır. Birinci dünya savaşında Fransızlar tarafından çok önemli iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Eyfel kulesini günümüzde yılda yaklaşık yedi bin turist ziyaret etmektedir. İnşaatından günümüze kadar yaklaşık 250 milyon turist ziyaret ettiği söylenir. Eyfel dünyanın en çok gelir getiren yapısıdır. Eyfelin ziyarete açık olduğu aylar 7 Haziran-28 Ağustos ayların da 09.00 arasında olup kışın 09,30-23,30 arasındadır. Noel, Paskalya gibi özel günlerde saatler biraz uzatılır. Eyfel kulesinin fiyatları çıkılan kata göre degişmektedir. Eyfel kulesi Paris'in simgesidir. Paris denilince akla ilk gelen Eyfel Kulesidir ve yine Paris gezisinde ilk akla gelen Eyfel Kulesi olur.
]]>
Eyfel Kulesi Yüksekliği https://www.eyfelkulesi.gen.tr/eyfel-kulesi-yuksekligi.html Fri, 07 Dec 2018 03:38:48 +0000 Eyfel kulesi yüksekliği tam olarak yerden 300m yüksekliktedir ve zirve kısmına yerleştirilmiş olan televizyon vericileri ile birlikte toplam yükseklik 3027mdir. Dünyanın her yerinde bilinen ve ayrıca tanınan Eyfel kulesi Paris Eyfel kulesi yüksekliği tam olarak yerden 300m yüksekliktedir ve zirve kısmına yerleştirilmiş olan televizyon vericileri ile birlikte toplam yükseklik 3027mdir. Dünyanın her yerinde bilinen ve ayrıca tanınan Eyfel kulesi Paris’in bir simgesi haline gelmiştir. Şehrin her yerinden rahatlıkla görülebilen Eyfel kulesi ayrıca şehre görsel bir şölende yaşatmaktadır. Yılda milyonlarca turist ağırlayan Eyfel kulesi şehrin tamamını kapsayan bir manzaranın da sahibidir. 1887ila 1889 yılları arasında yapımı tamamlanmış olan Eyfel kulesi bulunduğu şehre de turist akımı sağlamaktadır. Şehrin resmi bayramlarına ve fuarlarına da ev sahipliği yapmakta olan kule oldukça rağbet gören ve oldukça da göz alıcı bir mimariye sahiptir. Yılbaşı kutlamalarında havai Fişek gösterilerinin yapıldığı Eyfel kulesinin ihtişamına ihtişam katacak bir ışıltı sağlamaktadır. Yapımında 18.038 parça demir kullanılan kulenin inşaat aşamasında çalıştırılan eleman sayısı 3.000 kişidir. Yapılışının ardından Paris halkı tarafından olumlu tepkiler alamayan Eyfel kulesinin değerini ortaya çıkara bilme adına paris2in önde gelen sanatçıları tarafından tanıtım kampanyaları başlatılmış ve bu çalışma sonunda sonuç vermiştir. Sanatçıların çabalarını ve dünyanın kuleye olan ilgisini gören Paris halkı sonunda Eyfel kulesini kabul edip benimsemişlerdir.

Dünyaca ünlü Eyfel kulesinin mimarisi teknik özellikleri hakkında şu bilgileri vermek oldukça mümkündür. Eyfel kulesinin üzerinde bulunan vericiler ile toplamda olan yüksekliği yerden 3027mdir. Yedi yılda bir kez boyanan Eyfel kulesine kullanılan boya miktarı 60 tondur ve ayrıca kulenin boyama işleminde kullanılan işçi sayısı da 25 kişi olarak belirtilmiştir. Boyama işinin tamamlanma süresi ise tam 15 aydır. Eyfel kulesinin inşa edildiği alanda 200.000 metre kare olarak kayıtlara geçmiştir. Eyfen kulesinin güvenliği için ise 50km çelik halat ve 20.000 metrekare de koruyucu ağ kullanılmıştır. İlk inşa edildiği yıllarda rengi konusunda kararsız kalan yetkililer çok sayıda renk kullanıp en son hali olan bronz tonunda karar kılmışlardır.

Eyfel Kulesi Yüksekliği

Dünya üzerinde tek bir örneği daha bulunmayan Eyfel kulesinin manzarası da oldukça dikkat çekmektedir. Eyfel kulesinin ziyaretçilere açık olan kısmının toplamda sayısı üç olarak belirlenmiştir. İlk ziyaretçi merkezi kulenin 57m sinde bulunmaktadır, ikinci bölümü ise 115m kısmında bulunmaktadır ve üçüncü kısım ise 276m kısmında bulunduğu belirtilmiştir. Ziyaretçilerin kullanımına sunulan asansörler sayesinde kuleye kolayca çıkılabildiği söylenmektedir. Eyfel kulesinin ilk katında ziyaretçileri karşılayan Eyfel kulesinin tarihini anlatan bir sergi olmaktadır. İlk katta ve ikinci katta ise ziyaretçiler için Restoranlar bulunmaktadır. Gerek görünümü ile gerekse yapılış ve yaşam hikâyesi ile oldukça ilgi çeken Eyfel kulesi dünyada bir ilk olmaya devam etmekte ve bu popülerliğini kimseye bırakmayacak gibi görünmektedir.

]]>
Eyfel Kulesi Teknik Özellikleri https://www.eyfelkulesi.gen.tr/eyfel-kulesi-teknik-ozellikleri.html Fri, 07 Dec 2018 03:58:59 +0000 Eyfel Kulesi Teknik Özellikleri, yapıldığı günden bu yana sağlam yapısı sayesinde ve herhangi bir deforme olmaması sayesinde, yüzyıllar sonra bile günümüze kadar ulaşmış olan nadide eserlerden bir tanesi olmaktadır. Eyfel Ku Eyfel Kulesi Teknik Özellikleri, yapıldığı günden bu yana sağlam yapısı sayesinde ve herhangi bir deforme olmaması sayesinde, yüzyıllar sonra bile günümüze kadar ulaşmış olan nadide eserlerden bir tanesi olmaktadır. Eyfel Kulesi, Fransa'nın Paris şehrinde bulunan ve sembol haline gelmiş olan bir yapı olmaktadır. 1887 yılında başlanan kule, 1889 senesine kadar toplam 26 ay içerisinde yapılmıştır. Yapımı boyunca yaklaşık olarak üç bin tane insan çalışmıştır. Eyfel kulesinin yapıldığı yıllarda yapılan her mimari yapının çalışmaları esnasında mutlaka iş kazası olur ve iiçilerden bazıları hayatlarını kaybederdi. Fakat, Eyfel Kulesinin yapımında çalışan üç bin işçiden hiç biri hayatını kaybetmedi. Bu yüzden de çok başarılı bir yapı olduğu bilinmektedir. Eyfel kulesini Fransa'nın tarihi şehirlerinden bir tanesi olan Dijon şehrinde 1832 yılında doğan mimarlardan Alexandre Gustave Eiffel adlı mimar, mühendis ve tasarımcı tarafından yapılmıştır. Alexandre Gustave Eiffel birçok yapıya imza atmıştır. Amerika Birleşik Devletleri New York'ta bulunan Özgürlük Anıtının tsarımcısı da Eyfel kulesinin yapan Alexandre Gustave Eiffel olmaktadır.

Eyfel Kulesi Teknik Özellikleri, Fransız Devriminin 100. yılı olması nedeniyle, Fransa da düzenlenecek olan Expo 1889 Paris fuarının ön kapısı olarak tasarlanmıştır. Eyfel Kulesi yapımında kullanılan 18.038 tane demir parçası kullanılmıştır. Eyfel Kulesi 3 kattan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra 2.5 milyondan fazla perçin de kullanılmıştır. Çelik değil de, demir kullanıldığı için bu yapı günümüze kadar gelmiştir. Eyfel Kulesinin masrafları bir milyon Frankın üzerinde olduğu bilinmektedir.

1889 yılında fuar açıldığı zaman, Paris ilinde yaşayan birçok insan Eyfel Kulesini bir utanç olarak gördü ve bir an önce yıkılmasını istedi. Fakat kulenin çok fazla insanın ziyareti ve yabancı turistlerin ilgisini çektiği için çok kısa süre içerisinde masraflarını çıkardı. Eyfel Kulesi ilk yapıldığı yıllarda, çok büyük tepki aldığı için, 20 yıl sonra yıkılacağı kararlaştırılmıştır. Fakat çok büyük bir ilgi çektiği için, günümüze kadar ulaşan ve çok bütük ilgi çeken her sene 6 milyondan fazla turisti çeken bir yapı olmaktadır. 2002 senesinde Eyfel Kulesini ziyaret eden insan sayısı İki yüz milyondan fazla olduğu bilinmektedir.

Eyfel Kulesi Teknik Özellikleri, Paris halkı tarafından Demir Bayan olarak anılmaktadır. Eyfel Kulesi yaklaşık olarak 300 metre yüksekliğe sahiptir. Fakat üzerine konulan anteler ile birlikte 27 metre daha yükseliğe ulaşmıştır. Eyfel Kulesi 200.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Eyfel kulesi zaman içerisinde boyasını yenilemektedir. Her 7 yılda bir, yaklaşık olarak altmış bin ton boya kullanılmaktadır. Yaklaşık olarak 15 ay içerisinde boyanmaktadır. 25 boyacı boyama yaparken, 1500 ün üzerinde fırça ve 1500 iş tulumu kullanılır. Eyfel kulesinin boyası 3 farklı ton kullanılmaktadır. Bunlardan en açık renk en üst kata, en koyu renk ise en alt kata uygulanmaktadır.

Eyfel Kulesi Teknik Özellikleri, yapımından bu yana yaklaşık olarak 400 insan intihar etmek için kulenin en tepesine çıkmıştır. Kulenin içerisinde 50 yolcu taşıyan ve özel olarak yapılmış olan, hidrolik asansörler bulunmaktadır. Eyfel Kulesinin toplam ağırlığı 10.100 ton ağırlığında olmaktadır.
]]>
Eyfel Kulesi Tarihi https://www.eyfelkulesi.gen.tr/eyfel-kulesi-tarihi.html Fri, 07 Dec 2018 22:34:37 +0000 Eyfel Kulesi'nin tarihi, ilk olarak 1887 yılına dayanır. Adını ise kulenin yapımını sağlayan firmanın sahibi Gustave Eiffel'den almıştır. O dönem düzenlenecek olan uluslar arası bir fuarın görkemli giriş alanı olarak Eyfel Kulesi'nin tarihi, ilk olarak 1887 yılına dayanır. Adını ise kulenin yapımını sağlayan firmanın sahibi Gustave Eiffel'den almıştır. O dönem düzenlenecek olan uluslar arası bir fuarın görkemli giriş alanı olarak tasarlanan Eyfel Kulesi hem Paris'e akılda kalıcı, karakteristik bir silüet kazandırmak hem de Fransız Devrimi'nin 100. yılını kutlamak adına tasarlanmıştır. Yapımını gerçekleştiren mimar yaygın olarak bilinenin aksine Gustave Eiffel değil, İsviçreli mimar Stephen Sauvestre'dir. Gustave Eiffel kulenin tasarımını etkilemiş olsa da temel olarak sadece finansal kaynağı sağlamıştır. 

Kulenin yapımı toplamda 2 yılı aşmış 26 ayda tamamlanabilmiştir. 3000 işçi onbinlerce demir parçayı perçinleyerek 1889 yılında yapıyı bitirebilmişlerdir. Yapıldığı dönemde iş güvenliği için geliştirilmiş sistemler olmamasına ve benzer işlerde birçok can kaybı yaşanmasına rağmen Eiffel Kulesi'nin yapımında hiç işçi ölmemiştir. Ayrıca kulenin toplam maliyeti Gustave Eiffel'in hesaplarından bir hayli yüksek çıksa da kule henüz resmi olarak açılmamasına rağmen gelen ziyaretçilerden dolayı masraflarının neredeyse tamamını karşılamıştır. 

Başlarda kulenin 20 yılın ardından sökülüp, kaldırılması planlanmışsa da hem Paris için sembolik bir hal almasından hem de yüksekliğinden dolayı okyanus ötesi iletişimi kolaylaştırdığından 1909 yılının ardından da sökülmemiş aksine düzenli olarak bakımı yapılarak günümüze kadar getirilmiştir. Kulenin ilk rengi kırmızı-kahve arası kiremit rengine benzer bir renk olmasına rağmen zamanla kullanılan boyalardan dolayı bugünkü bronz rengini almıştır. Ayrıca yapım aşamasında her şey yolunda gitmemiş özellikle Paris'in sanatçı çevreleri kulenin yapımına karşı çıkmış, durdurulması için imza kampanyaları başlatmıştır. Günümüzde dahi özellikle Fransız yazarların bir kısmı Eyfel Kulesi'nin yalnızca çirkin bir demir yığını olduğunu, şehri güzelleştirmek bir yana Paris silüetini bozduğunu savunmaktadır. 

Eyfel Kulesi Tarihi
Eyfel Kulesi her 7 yılda bir bakıma alınır, onarılır ve boyanır. Bu bakım esnasında onlarca işçi, tonlarca boya ile 300 metreyi aşkın kulenin yenilenmesi işlemini gerçekleştirirler. Kulenin zirvesinde dünya kentlerinin kuleye olan uzaklıklarını gösteren tabelaların yer aldığı bir bölüm de vardır. 2003 yılının Temmuz ayında kulenin zirvesinde kısa devre sonucu büyük bir yangın çıkmışsa da kısa süre içinde önlem alınarak tehlikenin büyümesi engellenmiştir fakat ne kadar önlem alınırsa alınsın kulede intihar vakaları da yaşanmaktadır ve bugüne kadar 400 kişi kuleden atlayarak intihar etmiştir. 

Eyfel Kulesi zaman içinde o kadar çok dikkat çekmiş ve ilgi görmüştür ki bir süre sonra sadece Paris'in değil, tüm Fransa'nın simgesi haline gelmiştir ve şimdiye kadar 200 milyonu aşkın turist tarafından ziyaret edilmiş, sayısız film ve şarkıya konu olmuştur. Günümüzde ise hala popülerliğini yitirmemiş, romantizmle bağdaştırılan bir simge haline gelmiştir. Londra ve Tokyo'da da benzer kule yapımlarına başlanmış ancak Londra ayağı beklenen ilgiyi görmediği için başarısız olarak çalışmaları durdurulurken Tokyo Kulesi tamamlanarak 333 metre ile Japonya'nın en uzun insan ürünü ünvanını kazanmayı başarmıştır. 
]]>
Eyfel Kulesini Kim Yaptı ? https://www.eyfelkulesi.gen.tr/eyfel-kulesini-kim-yapti.html Sat, 08 Dec 2018 05:49:25 +0000 Eyfel Kulesini Kim Yaptı Bu soru milyonlarca insanın merak ettiği bir soru olmaktadır. Eyfel kulesi neden ve niçin yapıldığı, hangi zaman içerisinde kaç senede yapıldığı ve kullanılan malzemeler milyonlarca insanın merak etti Eyfel Kulesini Kim Yaptı Bu soru milyonlarca insanın merak ettiği bir soru olmaktadır. Eyfel kulesi neden ve niçin yapıldığı, hangi zaman içerisinde kaç senede yapıldığı ve kullanılan malzemeler milyonlarca insanın merak ettiği bir konu olmaktadır. Eyfel Kulesi 1887 yılında yapımı başlamıştır. Ve yaklaşık olarak yapımı 2 yıl kadar sürmüştür. Eyfel kulesini Gustave Eiffel isimli Fransalı tasarımcı tarafından tasarlanmış, Stephen Sauvestre isimli mimar tarafından yapılarak, günümüze kadar gelmiştir. Eyfel kulesi Fransa'nın Paris ilinde bulunan ve şehrin sembolleri arasında bulunmaktadır. 3 katlı olan ve 324 metre yükseklikte olan bir kule olmaktadır. Dünya üzerinde oldukça ünlü olan bir kule olmaktadır. Sırf bu kuleyi görmek için, her sene Paris'e 6 milyona yakın turist gelmektedir. Yapımına ilk başlandığı zaman Üç bine yakın işçi çalışmıştır. Bu işçiler 26 ay boyunca çalışan işçiler, 18.038 adet demir sayesinde Eyfel Kulesini yapılmıştır. Bu kule yapımında çalışan işçilerin hiç bir iş kazası nedeniyle vefat etmemesi en büyük özelliklerinden bir tanesi olmaktadır.

Eyfel Kulesini Kim Yaptı Eyfel kulesini Gustave Eiffel ilk tasarladığı zaman ortalama olarak 20 yıl kalarak, ardından yıkılacağı şeklinde planlanmıştır. Fakat çok fazla ilgi gören ve çok sevilen, kule yıkılmayıp günümüze kadar gelmiştir.

Alexandre Gustave Eiffel 1832 yılında, Fransa'nın Dijon adlı şehrinde dünyaya geldi. Çizime ve mimari yapıların ilgisi çektiği ve merakı olduğu için birçok çizim yaparak, birçok mimari eserin yapımını sağlamıştır. Bunlardan bir tanesi Eyfel kulesi iken, bir diğeri de Amerika'nın New York ilinde bulunan Özgürlük Anıtı olmaktadır. Özellikle de yaşadığı yıllrda köprü tasarlama konusunda ve viyadüklerin tasarlayıp yaptığı bilindiği için, tasarladığı viyadükler ile meşhur olmuştur. Eserleri arasında Porto şehri ile Vila Novade Gaia arasında bulunan tren yolu köprüsünü tasarlayarak hayata geçirmiş olan bir mimar olmaktadır. Bu tren yolu köprüsü 160 metre bir köprüyü, oldukça ucuz ve oldukça gösterişli bir şekilde yaparak adından söz ettirdi. Alexandre Gustave Eiffel 1923 yılında kendi evinde hayata gözlerini yumdu.

Eyfel Kulesini Kim Yaptı Yapımında binlerce işçinin çalışarak yaptığı ve durumun şartlarına göre oldukça uygun bir fiyata yapılan bu kule günümüzde hala büyük ilgi görmektedir.

]]>
Eyfel Kulesi Özellikleri https://www.eyfelkulesi.gen.tr/eyfel-kulesi-ozellikleri.html Sat, 08 Dec 2018 12:46:23 +0000 Eyfel Kulesi Özellikleri arasında şüphesiz ki demir kule olarak bilinmesi ve aynı zamanda da Fransa'nın semboli haline gelmesi bulunur. Eyfel Kulesini 1887 yılında yapımına başlanan ve yaklaşık olarak yapımı 2 yıl kadar sür Eyfel Kulesi Özellikleri arasında şüphesiz ki demir kule olarak bilinmesi ve aynı zamanda da Fransa'nın semboli haline gelmesi bulunur. Eyfel Kulesini 1887 yılında yapımına başlanan ve yaklaşık olarak yapımı 2 yıl kadar sürmekte olan Eyfel Kulesini Gustave Eiffel adında ki mimar tarafından tasarlanmış ve yapılmıştır. Gustave Eiffel aynı zamanda da Amerika'da bulunan Özgürlük Anıtı'nın armatürünü tasarlamıştır. Fransız Devriminin birinci asırı için yapılan ve Paris fuarının kapısı olarak yapılmıştır. Sembol haline gelen Kule, her yıl yaklaşık olarak 6 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir. Kulenin toplam maliyeti 7.739.401 Frank 31 senttir.

Bu kulenin yapımında toplamda 3000'den fazla işçi 26 ay boyunca çalışmıştır. Kulenin yapımında 18.038 tane demir kullanılmaktadır. Eyfel Kulesi Özelliklerinin ilki yapımı sırasında hiçbir işçinin vefat etmemesi bulunmaktadır. Özellikle de aşık olan çiftlerin, aşıkların giderek görmek istedikleri yerlerin başında gelmektedir.

Eyfel Kulesinin En Bilindik Özellikleri.

 • Eyfel kulesi 300 metre yüksekliğinde olmaktadır.
 • Bu yükseklikte yapılacak olan yapılar için, Çelik kullanılmaktaydı. Fakat Eyfel Kulesi için Demir kullanılmıştır.
 • Eyfel kulesinin bakımı özel olarak yapılmaktadır. Her yıl 60 ton boya ile boyanmaktadır.
 • Kule içerisinde çok sayıda intihar girişimi olmuştur.
 • İkiyüzbin metrekarelik bir alan üzerinde bulunmaktadır.
 • 1665 tane basamağı bulunmaktadır.
 • Dünya üzerinde var olan ve insanların görmek için meraklandığı yapılardan bir tanesi olmaktadır. 
 • Eyfel Kulesinin ağırlığı 10.100 ton ağırlığındadır.
 • Demir Bayan olarak adlandırılmaktadır.
 • 2.5 milyondan fazla perçin kullanılmıştır.
 • Eyfel Kulesi 3 kattan oluşmaktadır.
 • Fransa halkının özgürlüğünü simgelediğine de inanılmaktadır.
 • 2000 senesi itibari ile Eyfel kulesini ziyaret eden insan sayısının 200 milyon olduğu bilinmektedir. 
 • Eyfel Kulesi günümüzde Fransa'nın yapıları arasında en yüksek yapıya sahip olan dördüncü yapı olmaktadır. 
 • Bu güne kadar boyanmasında, 900 Tondan fazla boya kullanılmıştır.

Hangi katı görmek istiyorsanızi Eyfel Kulesi turunda her katın fiyatı farklılık göstermektedir. Kulenin birinci katında, Eyfel Kulesi Özelliklerini anlatan belgesellerin yayınlandığı ve bir müze bulunmaktadır. Eyfel Kulesi yapıldığı ilk seneler de Paris Halkı tarafından benimsenmemiş olup, 20 yıl boyunca kalacak ve ardından yıkılması varsayılıyordu. Fakat, insanların çok büyük ilgilerinden kaynaklı, Eyfel Kulesinin yıkımından vazgeçilerek, günümüze kadar ulaşmıştır. Eyfel Kulesi Özelliklerini okuyan bir insan mutlaka Paris'e gittiği zaman, Eyfel Kulesini görmeden asla dönmek istememektedirler. Paris'in gezilecek ve de görülecek birçok yeri olmasına rağmen, Eyfel Kulesi yapılan turlar içerisinde ilk gezilerek yabancı turistlere gezdirilen yerlerin başında gelmektedir.

]]>
Eyfel Kulesi https://www.eyfelkulesi.gen.tr/eyfel-kulesi.html Sun, 09 Dec 2018 02:40:54 +0000 Kule, aynı zamanda tüm dünyada Fransa'nın sembolü halini almıştır. İsmini, inşa eden mühendis Alexandre Gustave Eiffel'den alır. En büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesi, yılda 6 milyon turist çeker. 2002 yılında top Kule, aynı zamanda tüm dünyada Fransa'nın sembolü halini almıştır. İsmini, inşa eden mühendis Alexandre Gustave Eiffel'den alır. En büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesi, yılda 6 milyon turist çeker. 2002 yılında toplam ziyaretçi sayısı 200 milyona ulaşmıştır. Eyfel Kulesi, dünyanın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden birisidir. Paris’in sembolü olan Eyfel Kulesi, 1887 ve 1889 yılları arasında Fransız Devrimi’nin yüzüncü yıl kutlamaları anısına Dünya Fuarı için yapılmıştır. Aslen 1988 Fuarı için Barcelona’ya yapılması planlanan kule, bu fikir reddedilince Paris’te Seine Nehri’nin kıyısında Champ de Mars’da yapılmasına karar verilmiştir. Kule ismini, tasarımını yapan Gustave Eiffel’den almıştır. Emile Naugier, Maurice Koechlin ve Stephen Sauvestre kulenin yapımında katkısı olan mimarlardır. 31 Mart 1889'da törenle açılışı yapılan Eyfel Kulesi, 6 Mayısta faaliyete geçmiştir. 300 işçinin bir araya getirdiği 18,038 parça demirden oluşturulan kule, Koechlin’in yaptığı dizaynla iki buçuk milyon perçinle birleştirilmiştir. Çalışmalar sırasında alınan güvenlik önlemlerine rağmen yapımı sırasında bir kişi hayatını kaybetmiştir. Eyfel Kulesi, yapımından bu yana kendisini ziyaret eden 200,000,000'den fazla insanla, dünyanın yılda en çok ziyaret edilen paralı anıtıdır. Yılda yaklaşık altı milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. 24 metre yüksekliğindeki televizyon anteni ile birlikte kulenin yüksekliği 324 metredir.

Bu yükseklik yaklaşık olarak 81 katlı bir binaya eş değerdir. 1887'de yapımına başlandığında “dünyanın en uzun anıtı” ünvanını Washington Anıtı’ndan alan kule, bu ünvanı 1930'da New York şehrindeki Chrysler Binası’nın yapımına kadar taşımıştır. Eyfel Kulesi günümüzde ise Fransa’nın en yüksek 5. yapısıdır.

7300 ton ağırlığındaki kule güneşle birlikte tepeden yaklaşık 18 santimetreye kadar genleşmektedir ve rüzgarlı havalarda 6-7 cm kadar yana yatmaktadır. Eyfel Kulesi’nin birinci katı 57 metre, ikinci katı 115 metre ve en tepedeki katı ise 276 metre yüksekliğindedir. Kulenin doğu, batı ve kuzey kanatlarındaki asansörlerle birinci ve ikinci katlara çıkılabilir. Tepedeki kata ulaşmak için ikinci kattan bir diğer asansöre binmek gerekmektedir.

Birinci ve ikinci katlara merdivenle de ulaşılabilirken, üçüncü kata sadece asansörle çıkılmaktadır. Bir kere birinci ya da ikinci kata çıktıktan sonra, asansör bileti ya da merdiven bileti hangisini almış olursanız olun merdivenler iniş çıkış için serbesttir.

Eyfel Kulesi

Bilet gişesine kadarki 9 basamağın ardından, kulenin birinci katına 328 basamak, ikinci katına 340 basamak ve asansör alanına ulaşmak için 18 basamak bulunmaktadır. Asansörle üçüncü kata gelindiğinde ise gözlem yapılan alana ulaşabilmek için 15 basamaklık bir merdiveni çıkmak gerekmektedir.

Merdiven boşluklarının açık olması sayesinde ziyaretçiler, Paris manzarasıyla her an iç içedir. Paslanmasını önlemek amacıyla kule her yedi yılda bir boyanır. 50-60 ton boyanın kullanıldığı işlem sırasında kulenin tek renk görülebilmesi için aşağıdan tepeye doğru koyulaşan üç ayrı tonda boya kullanılır.

Yapımına başlandığında Paris halkı tarafından göz zevkini bozduğu gerekçesiyle direnişle karşılaşan yapı, günümüzde değerli mimari eserlerden birisi olarak kabul edilmektedir. Her seferinde Eyfel Kulesinden nefret ettiğini söyleyen yazar Guy de Maupassant, neden öğle yemeklerini kuledeki restoranda yediği sorulduğunda “çünkü burası Paris’te kulenin görünmediği tek yer” cevabını vermiştir.

Yapımının ardından yirmi yıl ömür biçilen kulenin, kullanım süresi dolduktan sonra sökülmesi planlandıysa da 1909'da kulenin çektiği ilgi nedeniyle bundan vazgeçilmiştir.

Eyfel Kulesi şekli nedeniyle de çeşitli eleştirilere maruz kalmıştır. Gustave Eiffel’in yapının artistik yönünü ön plana alarak mühendislik kısmına gerekli önemi vermediği eleştirileri ortaya atılmıştır. Bunlara rağmen Ei]]> Fransa Eyfel Kulesi https://www.eyfelkulesi.gen.tr/fransa-eyfel-kulesi.html Sun, 09 Dec 2018 15:29:02 +0000 Fransa Eyfel Kulesi, dünyanın en ünlü insan yapısı eserlerinden birisidir. Fransa'nın Paris kentinde bulunur. Fransa'nın merkezi olarak kabul edilen bir bölgede bulunur. 1887-1889 yılları arasında yapılmıştır. Fransa Eyfel Fransa Eyfel Kulesi, dünyanın en ünlü insan yapısı eserlerinden birisidir. Fransa'nın Paris kentinde bulunur. Fransa'nın merkezi olarak kabul edilen bir bölgede bulunur. 1887-1889 yılları arasında yapılmıştır. Fransa Eyfel Kulesi ismini tasarımcısı Gustave Eiffel' den alır. Yapının mimarı ise Stephen Sauvestre'dir. Kulenin yüksekliği 300,51 metredir. Anteniyle birlikte yüksekliği 324 metreyi aşar. Alt kısmındaki genişlik ve derinlik ise 124,9 metredir. Fransa Eyfel Kulesi 3 ana bölümden oluşur. İnşaat malzemesi olarak demir kullanılmıştır ve çelik konstrüksiyon ile desteklenmiştir. 10.100 ton metal kullanıldığı düşünülmektedir. Kulenin ilginç taraflarından birisi inşaatı sırasında kimsenin ölmemiş olmasıdır. Bu durum o yıllar düşünüldüğünde kayda değer bir gelişmedir. Rengi yapım yılından itibaren hep kahverengidir. En üst kata kadar toplam 1665 basamak vardır.


Fransa Eyfel Kulesine ulaşım: Oldukça kolaydır. Yürüyerek şehrin her yerinden bulmak için nehri Batı yönünde takip etmeniz yeterli olacaktır. Hali hazırda Fransa Eyfel Kulesi şehrin her yerinden görünüyor. Özellikle geceleri yapılan çok güzel ve sanatsal ışıklandırmalar ve ışık şovları nedeniyle kuleyi bulmak çok zor değildir. Paris' te hemen hemen her yer yürüme mesafesindedir. Günde 15 km yürüyerek bütün şehri gezebilirsiniz. Metro ile ulaşmak isteyenler 1.3 Avroluk bilet alarak (10'lu bilet alımların bilet 1 Avroya geliyor) Hakeim-rer Champ durağında inebilirler. Ayrıca Fransa' daki otobüslerin çoğu da kuleye yakın bir yerden geçiyor. 

Fransa Eyfel Kulesinin yapılış amacı: İlk olarak Fransız devriminin 100. yıl kutlamaları için yapılmıştır. Paris şehrinde kurulacak bir fuarın ana giriş kapısı olması düşünülmüştür. Büyük bir özveri ve yüksek bütçeyle yapılan Fransa Eyfel Kulesi (ki bu parayı 1 yıl sonra geri kazanmıştır.) Paris halkı, sanatçılar ve mimarlar tarafından büyük tepkiyle karşılanmıştır. "Demir yığını" diyerek küçültmüşler ve mimarını aşağılamışlar. Paris'in siluetine yakışmayan bir yapı olarak atfetmişlerdir. Bu nedenle kulenin yıkılmasına karar verilir. Ama tam o sıralarda kulenin telgraf anteni olarak kullanılması düşünülür ve bu sayede kule yıkılmaz. Ardından Paris şehrinin ve bütün Fransa'nın sembolü haline gelir.

Fransa Eyfel Kulesinin turistik önemi: Fransa dünyanın en çok turist ağırlayan ülkesi konumundadır. Yıllardır da tahtını kimseye kaptırmamıştır. Bu konumda ikinci sırada bulunan ABD ile arasında ciddi bir fark vardır. Paris ise Londra'dan sonra en çok turist ağırlayan ikinci dünya şehridir. Kuşkusuz ki bu rakamların en büyük nedeni Fransa Eyfel Kulesi'ni görmektir. Bu kuleyi yılda ortalama 5 milyon turist ziyaret ediyor. Geniş bir park ve yürüme alanlarıyla çevrili Fransa Eyfel Kulesinde festivaller ve kutlamalar yapılıyor. Bu kule Fransa'nın simgesi konumundadır. Turistler kuleye çıkmak için en az 10 Avroyu gözden çıkarmalıdırlar. Bu sadece 1. kat için geçerlidir. 2. kat daha pahalıyken 3. kat en pahalısıdır. Ayrıca merdiven yerine asansör kullanmak isteyenler daha çok para verir. İçinde restoran da bulunan kule evlilik teklifi yapmak için en ideal yerlerden birisidir. Tabi aynı zamanda bunun bedeli de fiyat olarak çok fazladır. Kuleye ziyaretçi olarak çıkmak isteyen AB vatandaşı uluslararası öğrenciler kartlarını gösterdikleri taktirde indirim alabiliyorlar. Kuleye o kadar çok ziyaretçi geliyor ki yılın her günü ziyarete açık bir şekilde işletiliyor. sabah 9 buçuktan akşam 11 buçuğa kadar açık kalan kule, yaz mevsimleri fazla turist yoğunluğundan kapanma saatini gece yarısına çekiyor. Yine de uzun bilet kuyrukları görünüyor. 
]]>